728 X 90

Ékkő a természetből – a henna

By Frizura & Szépség

Itt a tavasz, és ahogy melegedik az idő, egyre kevesebb ruhát veszünk magunkra, így bújhatnak elő az olyan testdíszek is mint pl. egy személyre szabott hennaminta vagy valamilyen szakrális jelentőségű testékszer. De vajon mi az a henna? Miből készül és mennyire egészséges? Biztonságosan használható a bőrön és a hajon? Hol juthatunk hozzá természetes, minőségi hennához?

P1050182

A hennafestés hazánkban is egyre népszerűbb, sőt, igazából már reneszánszát éli. A kilencvenes években a popikon Madonna volt az egyik első, aki egy a lemezéhez készített videoklipben kihennázott kézzel tűnt fel. Példáját pedig ezrek követték, alkalmakra, ünnepekre, nyaralásra, esküvőkre ajánlották, később pedig már a hétköznapokban is használták. Azóta megállíthatatlanul hódít!

Tudtuk?

Ám nem a hírességek tették a hennát ilyen kedveltté. A henna több mint 5000 éve része a történelmünknek. A hennafestés a testfestés egyik ideiglenes fajtája. A hennafestés, azaz a mehndi művészete már 5000 éve ismert Ázsia- és Afrika-szerte, manapság már Európát és Amerikát is meghódította. Perzsiában, Indiában és Egyiptomban is használták kozmetikai és gyógy-célokra mint például hajkondicionálásra, hajápolásra, körömerősítésre, köröm- és bőrfestésre, bőrbetegségek, horzsolások, zúzódások kezelésére, de pl. fejfájásra és láz csillapítására is.

Henna a hajnak

Ha mi is azok közé tartozunk, akik figyelnek arra, hogy kevesebb kemikáliát használjanak a napi szépészeti rutin során vagy a háztartásban, fontosnak tartjuk a természet megóvását, és a szépség megvalósítását is örök, öko, bio vagy zöld értékek mentén képzeljük el, akkor mindenképp próbáljuk ki a hennát, akár mint hajfestéket. Ápoló hatása miatt a hajunk már az első alkalmazástól egészségesen fénylő lesz, érezhetően puhább, néhány alkalom után pedig csökkenti a töredezettséget és rugalmassá, finom tónusúvá teszi a hajat.

12742139_439549382912746_8612687041862141880_n

Káprázatos minták – melyeket havonta változtathatunk

A bőr díszítésére speciális anyagokból kevert hennapasztát használnak. Hogy mi az a henna? A henna egy gyógynövény, egy cserje, melynek leveleit megszárítják és megőrlik. A szárított, őrölt hennapor világoszöld színű és friss széna illata van. Ehhez esszenciális olajakat kevernek, legtöbbször eukaliptusz vagy levendula olajat, cukrot és citromlét, melyek nem elhagyhatók a festőhatás tartósságához.

Eleinte hűsítő és gyógyító hatásaiért használták, később már egyre kifinomultabb minták formájában vitték fel a bőrre.

Ezt a típusú ideiglenes testfestést családi ünnepekkor használták (mint pl. a gyermek születése, esküvő, születésnap), vagy csak egyszerűen azért, hogy megünnepeljék az együttlétet. Az ősi hiedelmek szerint a henna megerősíti az emberek közötti kötődést. Elsősorban azért, mert a hennafestéshez testi érintkezés szükséges. A hennafestőre úgy tekintenek, mint bizalmasra. Egy sámánra, aki a kulturális és művészeti hagyományok, és az adott személy egyénisége és jelleme alapján választja ki a motívumokat.

Manapság a hennafestés főleg fesztiválok, vásárok idején elérhető. A hennafestők saját ötlet alapján vagy a vendégük kívánságára festik fel rajzaikat a kiválasztott bőrfelületre. A hennafestés a legsötétebb nyomot a tenyéren-talpon hagyja, mert ott a legvastagabb a bőr legfelső rétege, ahová a pasztából a festékanyag be tud szívódni. A festék felszívódását és ezzel a hennamintánk színének sötétítését elősegíthetjük a hennapaszta nedvesen tartásával és ha figyelünk arra, hogy minimum 3-5 órán át a bőrünkön tartsuk a pépet. Amikor lekopik, vagy ledörzsöljük, ne érje azonnal víz – ezzel további tartósságot érhetünk el. Az így felvitt henna 10-12 napig vöröses-barna nyomot hagy a bőrön, majd lassan fakulni kezd, csodálatos napbarnította, rezes árnyalatokban.

Ápoló balzsamokkal fokozhatjuk a kész festés időtartamát, de a hennafestés csak ideiglenes nyomot hagy, azaz az állandóságnak illúzióját nyújtja csupán, nem örök, de éppen ez adja a lehetőségét egy következő, új testdíszítésnek.

20150810_131457

Fekete – henna, ami tilos!

Többször találkozhatunk rendezvényeken olyan hennafestővel is, aki fekete festékkel fest – általában a látványosabb eredmény érdekében. Nagyon kell vigyázni, mert sajnos a fekete hennának nevezett anyag ppd-t azaz para-phenylenediaminét tartalmazhat, ami allergizál vagyis amitől égő viszkető érzést okoz, és ami olyan súlyos allergiás reakciót is kiválthat a bőrön, amelynek akár maradandó nyoma is lehet – égési sérüléshez hasonlóan. Ezért fekete hennát sohase használjunk!

Hagyományok, titkok és tradíciók a mintákban

Ha már meggyőződtünk róla, hogy a henna, amit a hennafestő használ, biztonságos, már csak a mintaválasztás van hátra. Sokféle minta létezik, ám általában három fő motívumvilágot különböztetünk meg: az indiait, az arabot és a marokkóit.

A három terület motívumvilágának különbségei szépen elkülönítik a háromféle tradicionális festőiskolát. Az indiai minták a sűrű, virágos, leveles, indás minták, az arab motívumok még virágosak, de már sokkal vastagabb vonalakat, indákat használnak, több szünettel, a marokkói stílus pedig geometrikus vonalakat használ. Mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelő stílust és mintát. A világ legnagyobb hennaművészei azonban a saját kreativitásukat, egyéni világukat is beleviszik a mintáikba, így nem annyira a tájegységekre, mint a rájuk jellemző stílusra ismerünk rá.

2016-ban a nyár legnagyobb slágere ismét a hennafestés, amelyet csillámmal vagy aranyfestett részletekkel alkalmivá is tehetünk partykra, fesztiválokra, esküvőkre és más fontos rendezvényekre.

Természetes hennafesték recept – házilag:

3 ek hennapor, 1 kk cukor, 20 csepp levendula olaj, langyos citromlével fogkrém állagúra kikeverni. Egy éjszakát álljon meleg helyen, és alkalmazható.

P1050178

Programajánló: Magyarországi Henna Fesztivál – Indiai szépség nap Krisna-völgyben. Idén először már Henna Fesztivállal és indiai szépség nappal is várják a vendégeket Krisna-völgyben! Végre egy fesztivál a henna szerelmeseinek!

Az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a henna kultúrájába, információkhoz juthatnak történelmével, alkalmazásával, használatával kapcsolatban és megismerhetik egészségügyi alkalmazását is. Láthatnak különféle stílusokat, megtekinthetik a henna-fotó kiállítást, előadásokat hallgathatnak a henna művészetéről, az indiai szépség- és egészség tudományáról, és nem utolsó sorban készíttethetnek maguknak egyedi hennamintát is, amely tartós, de bőrbarát és nem örök testékszer. Indiai szépségfesztiválunk keretén belül felpróbálhatják a hagyományos indiai viseletet, gyönyörű gópi-pöttyökkel díszíthetik magukat, az eredményről pedig fotót kapnak tőlünk ajándékba!

Henna kiállítás és alkotói verseny: A hennában jártas érdeklődők elküldhetik legszebb alkotásaik fotóját, melyekből egy válogatást kiállítunk templomunkban és a fesztivál ideje alatt megtekinthető lesz látogatóink számára. Továbbá előadásokon vehetnek részt, vásárolhatnak alapanyagokból, vagy akár nevezhetnek a helyszíni hennaminta-készítő versenyre is. Még lehetőség lesz indiai viseletek kipróbálására, arcfestésre, tradicionális indiai kajal-smink készítésére és indiai finomságok kóstolására.

Időpont: 2016. május 15. 10:00-18:00
Helyszín: Krisna-völgy, Somogyvámos
További információ: www.krisnavolgy.hu


[an error occurred while processing the directive]

Leave A Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírlevél regisztráció

Frizura és szépség

Jazmin Communications

Jazmin Communications

Jooble

Jooble