728 X 90

Alattomos betegség: a csendes reflux

By Frizura & Szépség

A reflux ma már sajnos népbetegség, amely egyre több embert érint.

 

 

A savas reflux határozott, jól felismerhető tünetekkel jár, mint a gyomorsav felböfögése, égő érzés a nyelőcsőben, torokban és a mellkasunk középvonalán a szegycsont mögött, amihez szúró jellegű fájdalom is társul. Van azonban a betegségnek egy másik, ritkábban előforduló típusa, az úgynevezett csendes reflux, amelynek a felismerését megnehezíti, hogy nem a refluxra jellemző tüneteket produkál és komolyabb betegségeket is előidéz. A gyomorsav ebben az esetben visszafolyik a gyomorból a nyelőcsőbe, majd a torokba, ahol nyálkahártya-irritálást, -gyulladást és -felmaródást okoz. Nehéz felismerni, mert a panaszok legtöbbször gége-, mellkas- vagy tüdőbetegségekre utalnak.

A csendes reflux tünetei: nyelési nehézség, gombócérzés a torokban, rekedtség, gyakori torokköszörülés, torokfájdalom, fogak fokozott romlása, krónikus száraz köhögés, orrmelléküreg-gyulladás, alvászavar és horkolás. A reflux okozta rohamszerű köhögés általában lefekvés után, de főleg éjszaka és hajnalban jelentkezik.

Tippek és ötletek a megelőzésre:

Gyakran együnk keveset! A tömött has alulról irritálja a nyelőcső záróizmát, és így előbb-utóbb ki fog nyílni. Ha gyakran eszünk keveset, akkor viszont csökkenthetjük az alulról nehezedő nyomást a záróizomra.

Az ételt mindig rágjuk meg alaposan!

Kerüljük az alsó nyelőcső-záróizom működését zavaró ételeket! Ezek az alkohol, kakaó, csokoládé, kávé, fekete teák, szénsavas üdítőitalok, fűszeres, savanyú, édes, zsíros és olajban sült ételek, citrusfélék és a paradicsom rendszeres fogyasztása. Kerüljük a dohányzást!

Lefekvés előtt 3 órával már ne együnk!

Minél előbb adjuk le a felesleges kilókat!

Mindig megemelt fejjel és mellkassal, tehát magas párnán aludjunk!

Próbáljuk kerülni a stresszes helyzeteket és a zaklatott életmódot!

Ajánlott a fehérjékben és élelmi rostokban gazdag táplálkozás, mint a párolt zöldségek, halak és tejtermékek (tej, joghurt, túró) fogyasztása.

Igyunk sok folyadékot, mint például szénsavmentes ásványvíz, édeskömény vagy mályvatea, orbáncfű!

Legjobb háziszerek a gyomorégés ellen:

Léteznek teljesen egyszerű, hatékony szerek azok számára, akiket a gyomorégés érzékenyen érint. Ilyen egyszerű szerek a nyers burgonya, a banán és a tej, de egy nagy pohár víz is hígítja az erős gyomorsavat.

Nyers burgonya: vagdaljuk a gumót apró darabokra, majd alaposan rágjuk meg minden egyes darabkáját. Még hatásosabb, ha frissen facsart burgonyalevet iszunk

Banán: különösen sok káliumot tartalmaz, ezáltal gondoskodik a lúgellátástól. Fogyasszunk tehát a gyógyszerek helyett minden étkezés előtt egy-egy banánt!

Tej: igyunk rendszeresen tejet, az is bevonja a gyomorfalat és védi a savakkal szemben!

Megelőzésre: a kiadós étkezések előtt nyeljünk le kevéske vízzel egy teáskanál gyógyiszapot! Megfelelő kezeléssel és életmódváltással a reflux betegség általában egyensúlyban tartható. A szövődmények időben történő felismeréssel és helyes gyógymóddal szintén megelőzhető.

Kovács M. Dóra

 

Forrás és képek: Internetpatika, Gastro-Bon

A kellemetlen tünetek és a nyálkahártya-irritáció kezelésére érdemes kipróbálni pl. Gastro-Bon rágótablettát is, amely egy étrend-kiegészítő a gasztrointesztinális rendszer karbantartására. Összetevői, az édesgyökér-kivonat és az 5-féle probiotikum jótékonyan hatnak az emésztés elősegítésére és a nyelőcső védelmére. A rágótabletta probiotikumtartalma pótolja az emésztőrendszerben a jótékony baktériumokat és hozzájárul a bélflóra-baktérium egyensúlyának egészséges szinten való tartásához is.

 

#promóció


[an error occurred while processing the directive]

Leave A Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírlevél regisztráció

Frizura és szépség

Jazmin Communications

Jazmin Communications

Jooble

Jooble