728 X 90

Figyeljünk az anyajegyeinkre!

By Frizura & Szépség

Bizonyára nagyon jól ismerjük testünk minden apró részletét. Azt is tudjuk, hogy hol, milyen és mekkora anyajegyeink vannak. Nem árt azonban, ha néha tartunk egy-egy nagyobb „kirándulást”, mely során megvizsgáljuk a már jól ismert pöttyeinket, és ha elváltozást (növekedést, alakváltozást, színváltozást) tapasztalunk, akkor feltétlenül keressünk fel egy bőrgyógyászt!

anyajegy babán  másolat DSCN7513

A néphiedelmek szerint a várandós nőt ért hatások valamilyen formában megmutatkoznak születendő gyermekén. Például, ha az asszonyt megdobják valamivel, vagy ráesik valami, akkor a baba testén pontosan azon a helyen lesz egy anyajegy.
Hogy mi köze anyukánknak anyajegyeinkhez, az még nem tisztázott, azonban annyi biztos, hogy a pigment termelő sejtek (melanocyták) helyi működési zavara miatt keletkeznek ezek a pöttyök. Azonban az erős UV-sugárzás (napfény, szolárium) is nagyban hozzájárul kialakulásukhoz. Serdülőkorban és terhesség alatt nagyobb eséllyel jelennek meg anyajegyek testünk egész területén.
Fontos, hogy szétválasszuk a közönséges anyajegy, a melanoma és az atípusos anyajegy fogalmát! A közönséges anyajegy körvonala éles, formája nagyjából szabályos,  a másik két típusé pedig szabálytalan, széle elmosódó. Kialakulásukban örökletes hajlamnak és elősegítő tényezőknek van szerepük. Ez utóbbiak közé tartozik az ultraibolya fény (napfény, szolárium), illetve hormonális változások (például pubertás, terhesség).  Atípusos anyajegyek főként azokon a területeken jelennek meg, melyeket nem ér közvetlen napfény (ruha alatt), míg a közönséges anyajegyek és a melanomák a napsütötte területeken és a naptól védett területeken egyaránt kialakulhatnak. A közönséges anyajegyek jellemzően már gyermekkorban kezdenek megjelenni testünkön, a melanoma és az atípusos anyajegy kialakulásának esélye pedig az életkor előrehaladtával nő.

Azért is fontos a rendszeres bőrvizsgálat, mert a korábban egészséges, jóindulatú anyajegyek is fajulhatnak rákos elváltozásokká. Különösen akkor gyanakodjunk, ha méretük, színük, formájuk megváltozik. Egy átlagos felnőtt emberen kb. 10-20 anyajegy található. Akiknek ennél jóval több (40-45) van, ők különösen veszélyeztetettek.

másolat anyajegy  nagy web DSCN7757

Figyeljünk oda az alábbi paraméterekre önvizsgálatunk során:

  • aszimmetria: nem egyenletes formák esetében gyanakodjunk
  • határok: legyen élesek a határok, ha nem így van, irány a bőrgyógyász
  • szín: legyen egyenletes, ha több tónusú, akkor gyakrabban kell ellenőriztetni szakorvossal
  • átmérő: az 5 mm-nél nagyobb anyajegyeket rendszeresen figyelje a bőrgyógyász
  • viszket, ég, begyulladt, fáj, vérzik: ha valamelyik tünetet érzékeled, feltétlenül menj orvoshoz

 

Boross Nóra

Szakértőnk: dr. Pfeiffer István –  www.boror.hu


[an error occurred while processing the directive]

Leave A Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírlevél regisztráció

Frizura és szépség

Jazmin Communications

Jazmin Communications

Jooble

Jooble