728 X 90

OCECCD Energia Fórum 2023 beszámoló

By Frizura & Szépség

Május 4-én az OCECCD (Közép-és Délkelet Európai Konzuli Testületi Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) rendezésében került sor az Energia Fórum 2023 megrendezése Budapesten a Hegyvidéki Kulturális Szalonban. Az eseményt az OCECCD elnöke, Molnár Erik nyitotta meg, aki beszédében kihangsúlyozta, hogy a régió országainak mennyire fontos az energiabiztonság és a térség gazdasági és politikai stabilitása a fenntarthatósága miatt.

A megnyitó után Miletics Péter úr, a MH Honvéd Tudományos Kutatóhely vezető kutatója, és a Szegedi Tudományegyetem tanára rövid történelmi áttekintést adott Közép-és Délkelet- Európai térségről napjainkig.

Majd a Cseh Köztársaság budapesti nagykövete, Tibor Bial úr a Cseh Köztársaság jelenlegi energia helyzetét mutatta be, összehasonlítva a környező országokéval konkrét adatokkal alátámasztva. Christo Stefanov Polendakov úr, a Bolgár Köztársaság budapesti nagykövete nem csupán a régió helyzetéről tartott érdekfeszítő előadást, hanem vitára is bocsájtotta, hogy a világ mennyire önpusztító, ami a jövőre nézve súlyos következményekkel jár az emberiség számára.

Energia Fórum 2023

Az ENERGIA FÓRUM  2023 Fővédnöke és szakmai hátterének biztosítója Kovács Pál úr, volt államtitkár, korábbi Energetikai Hivatal elnökhelyettese volt, aki jelenleg a Paksi Atomerőmű vezérigazgatói főtanácsadója. Érdekfeszítő és színvonalas előadásában kihangsúlyozta az atomenergia jelenlegi és jövőbeli fontosságát, tisztaságát a többi energiaforrás mellett és egyben kihangsúlyozta, hogy atomenergia nélkül ma a Közép-európai országok többsége komoly gazdasági problémával néznének szemben.

Jenei András úr energiapolitikai szakértő, a Méltányosság Politikai Elemző Központ igazgatóhelyettese napjaink kihívásairól és a jövőbeli lehetőségekről mondott véleményt, ami az előadók közötti vitára is hatással volt.

 Majd dr. Toldy Ottó úr, az MCC Klímapolitikai Intézet kutatásvezetője előadásában kiemelte az energia beszerzés főútvonalait és az ország energia ellátásának fontosságát.

A konferenciát Rampasek László úr, környezetvédelmi szakértő zárta, a fenntartható és megújuló energetikai megoldások lehetőségéről és az önkéntes karbon piacról szóló előadásával.

Az eseményen jelent volt még az Albán Nagykövetség ügyvivője, Gentiana Mburimi asszony, ezenkívül több közép és délkeleti – európai ország nagykövetségének képviselője, diplomatái, tiszteletbeli konzulok és különböző gazdasági kamarák és szervezeteknek elnökei, képviselői.

 A Fórum a résztvevők számára újabb és rendkívül érdekes ismereteket szerzett. Mindannyian tudjuk, hogy napjaink egyik legfontosabb megoldandó problémája az energia folyamatos biztosítása, mivel gazdasági értéket csak ezzel tudunk előállítani. Az energia és az éghajlatváltozás mára egyre szorosabban összekapcsolódik, mivel az energiatermelés és az energiafelhasználás (pl. az ipar, a háztartások és a közlekedés által) az EU üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 79%-át teszi ki. Ennek következtében az energiatermelésre és az energia felhasználására irányuló hatékony intézkedések elengedhetetlenek az éghajlatváltozás kezeléséhez. Az energiaügy és az éghajlatváltozás számos kérdést vet fel.  Európa ma példátlan energiaválsággal küzd. Az ukrán háborús helyzet nagymértékben megváltoztatta Európa energia ellátását.   A geopolitikai változás arra készteti az országokat, hogy újra tervezzék a beszerzési forrásokat.

Ifj. Molnár Erik az OCECCD Főtitkára, kovács Pál a Paksi Atomerőmű vezérigazgatói főtanácsadója, az Energia Fórum 2023 Fővédnöke, Miletics Péter MH Honvéd Tudományos Kutatóhely vezető kutatója, Molnár Erik az OCECCD elnöke és a Namíbiai Köztársaság Tiszteletbeli Konzulja, Tibor Bial, a Cseh Köztársaság budapesti nagykövete

Együttműködés fontossága

Az országoknak fontos együttműködniük annak érdekében, hogy biztos legyen az energiaellátásuk, és a fogyasztók megfizethető árakon jussanak az energiához. Az embereket nem kis aggodalommal tölti el az energiaárak emelkedése és az energiaellátás zavara. Éppen ezért fontos a válság hatásainak hatékony enyhítése, és a kockázatok mérséklése.  A közös energiabeszerzés révén például csökkenthetők az importköltségek.

A fosszilis tüzelőanyagok készletei végesek, a jelenlegi felhasználási ütemüket figyelembe véve, az előrejelzések szerint már csak néhány évtizedig, esetleg évszázadig elegendőek. A megújuló energiaforrások ezzel szemben nem fogynak el, a környezetre is kevesebb káros hatást jelentenek. Különböző fajtáit azonban nem használhatjuk bárhol és bármikor gazdaságosan.

Megújuló energiaforrások

Sajnos ma még az alternatív energiaforrásokban rejlő lehetőségeket nem használjuk ki kellő mértékben. A napenergia például az elektromos áramot termelő napelemekben és meleg vizet előállító napkollektorokban hasznosítható. Folyamatosan rendelkezésre áll, de csak ott használható gazdaságosan, ahol megfelelő a napsütéses órák száma.

Szélerőműveket pedig ott érdemes telepíteni, ahol tartósan megfelelő a szélerősség, legalább 25 km/h.

A vízerőművek a nagy sebességgel lezúduló víz mozgási energiáját hasznosítják.

A geotermikus energia a Föld belső hője, amely például hévforrások, forró gőzök formájában hasznosítható, és elsősorban épületek fűtésére, melegvíz-ellátására használható.

biomassza-erőművekben különféle szerves anyagokat, fahulladékokat, mezőgazdasági melléktermékeket égetnek el. Sok helyen külön erre a célra gyorsan növekvő akác- és nyárfafajokból vagy fűfélékből energiaültetvényeket telepítenek.

A biomassza anyagaiból mikroorganizmusok közreműködésével biogáz állítható elő, amely égethető anyagként elsősorban metánt tartalmaz, és a földgázhoz hasonlóan használható fel.

Akármilyen energiaforrást is használunk a környezetünkért és jövőnkért akkor tesszük a legtöbbet, ha takarékoskodunk az energiával. A jelenlegi technológiai lehetőségek közül, hogy milyen utakra lép az emberiség, gazdasági szempontból értelmezhető értéket a továbbiakban is energia felhasználásával tudunk előállítani.

A Jazmin Communications & Mediavál mi is kint voltunk a konferencián, ahol sok új információval gazdagodtunk a színes előadásoknak köszönhetően és kicsit be is segítettünk a szervezőknek.

Christo Stefanov Polendakov, a Bolgár Köztársaság budapesti nagykövete, Morent Péter Lesotho tiszteletbeli konzulja és az OCECCD elnöki tanácsadója és Molnár Gréta Jazmin Communications & Media ügyvezetője

Cikk: Kovács M. Dóra

Fotók: Eszterle Gábor, OCECCD

Napenergia fotó: pexels.com

Cikkajánló:

Aludjunk a bal oldalon!

Szépítő újdonságok májusra

A fényvédelem evolúciója

Így készítsünk pitypanglimonádét!

A mikrobiombarát bőrápolásé a jövő

Tavaszi szépségújdonságok

Egy szülinapos gondolatai

Így buliztunk a budakalászi női napon idén

Új kollekcióval köszönti a tavaszt a Pozsonyi út csillaga

A jó alvás nélkülözhetetlen az egészséghez

Szerkesztőségi kedvencek

Megállj a bőrhibáknak! Tiszta és megújult bőr már 7 nap alatt

Az egyetlen kiút befelé vezet

Így találkozik a kozmetika az orvostudománnyal

Stílusosan önazonosan – stílustanácsadáson jártam Goshánál

Gyere pilatesre és tapasztald meg a jótékony hatásait!

A hála fontossága

Így csökkentsük a stresszt a Transzcendentális Meditációval!

Kulcsszavak: , , , , ,

[an error occurred while processing the directive]

Leave A Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírlevél regisztráció

Frizura és szépség

Jazmin Communications

Jazmin Communications

Jooble

Jooble